Packard Bell Servis Türkiye Onarım Tamir Merkezi 7/24 Call Destek.

Laptop Destek Hattı
(0555) 800 26 15

(0212) 220 44 30 | (0212) 220 44 35
destek@packardbellservisturkiye.com

Pzt - Cts 09.00 - 18.00
Hafta içi HergünPackard Bell Anakart ; Anakart, bir bilgisayarin bütün parçalarini üzerinde yerleştiren ve bu parçalar arasindaki iletisimi saglayan elektronik devredir.

Bir anakartin üzerinde islemci, ram, ses , ekran , modem, internetr, tv , radyo, scsi kartları vb.. girebilecegi yuvalar, klavye, hard disk, floppy disk ve seri  benzer port denetçileri, ve bunlarin koordinasyonunu karşılayan chipset’lere sahiptir.

Anakartin üzerinde gelişme kartlarinin takilabilecegi yuvalara slot ismi verilmektedir. Bu slitlar, ”vesa”, ”eise”, ”isa”, ”pcı” ve ”agp” olmak üzere türlü türlü parçalara ayrilir. Bunlardan su anda en fazla kullanilanlari (isa), (pcı) ve (agp) dir. ”Vesa”slotlar önceki 486 islemcili anakartlarda yararlanılmaktaydı. Pentium islemcilerin devreye girmesiyle birlikte 32 bit veri yolunu destekleyen PCI slotlar kullanilmaya baslandi. Zamanla Pentium II ve Pentium III’lerin çikmasiyla ISA slotlar yerini tamamen pcı slitlara birakmaktadir.

Anakartin üstündeki kartlara veri akisi “bus” ismi verilen elektronik yollar üzerinden yapiliyor. Buslar kendi içinden ikiye bölünür. Bunlar Sistem bus ve I/O buslardir. Sistem bus, islemciyle ram  ortasındaki veri akisini saglamakta. I/O bus ise çevre kartlarin bağlantısını ve bunlarin islemciyle arasinda haberleşmeyi saglıyorr. Anakartın üst bölümündeki köprü chipsetler (bridge) I/O Bus’i System Bus’a sabitler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 10,00 üzerinden 5)
Loading...

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Hemen Ara..
Packard Bell WhatsApp Online Destek / Tıklayınız..