Packard Bell Servis Türkiye Onarım Tamir Merkezi 7/24 Call Destek.

Laptop Destek Hattı
(0552) 478 61 78

(0212) 222 00 85 | (0212) 222 00 84
[email protected]

Pzt - Cts 09.00 - 19.00
Hafta içi HergünPackard Bell Anakart ; Anakart, bir bilgisayarin bütün parçalarini üzerinde yerleştiren ve bu parçalar arasindaki iletisimi saglayan elektronik devredir.

Bir anakartin üzerinde islemci, ram, ses , ekran , modem, internetr, tv , radyo, scsi kartları vb.. girebilecegi yuvalar, klavye, hard disk, floppy disk ve seri  benzer port denetçileri, ve bunlarin koordinasyonunu karşılayan chipset’lere sahiptir.

Anakartin üzerinde gelişme kartlarinin takilabilecegi yuvalara slot ismi verilmektedir. Bu slitlar, ”vesa”, ”eise”, ”isa”, ”pcı” ve ”agp” olmak üzere türlü türlü parçalara ayrilir. Bunlardan su anda en fazla kullanilanlari (isa), (pcı) ve (agp) dir. ”Vesa”slotlar önceki 486 islemcili anakartlarda yararlanılmaktaydı. Pentium islemcilerin devreye girmesiyle birlikte 32 bit veri yolunu destekleyen PCI slotlar kullanilmaya baslandi. Zamanla Pentium II ve Pentium III’lerin çikmasiyla ISA slotlar yerini tamamen pcı slitlara birakmaktadir.

Anakartin üstündeki kartlara veri akisi “bus” ismi verilen elektronik yollar üzerinden yapiliyor. Buslar kendi içinden ikiye bölünür. Bunlar Sistem bus ve I/O buslardir. Sistem bus, islemciyle ram  ortasındaki veri akisini saglamakta. I/O bus ise çevre kartlarin bağlantısını ve bunlarin islemciyle arasinda haberleşmeyi saglıyorr. Anakartın üst bölümündeki köprü chipsetler (bridge) I/O Bus’i System Bus’a sabitler.

0 0 vote
Article Rating
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 10,00 üzerinden 5)
Loading...
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Call Now ButtonHemen Ara..
0
Düşüncelerinizi belirterek, lütfen yorum yapın.x
()
x