Packard Bell Servis Türkiye Onarım Tamir Merkezi 7/24 Call Destek.

Laptop Destek Hattı
(0850) 241 93 07

(0212) 222 00 85 | (0212) 222 00 84
[email protected]

Pzt - Cts 09.00 - 19.00
Hafta içi HergünPackard Bell Şarj Cihazı ; Notebook AC adaptör; şebekeden aldığı AC besleme değerlerini notebookun DC çalışma değerlerine çeviren bir bileşendir. Adaptörün gücünü, çıkış gerilim (Volt) ve akım (Amper) değerlerinin çarpımı ile elde edilen Watt (W) birimi ifade eder (Örnek: 19V 3.6A bir adaptör, 19V x 3.6A = 64.9W). Adaptörün çıkış (çıktı) Volt ve Amper değerleri adaptörün üzerinde çoğunlukla yazılı olur. Bu değerler aynı zamanda laptopkun arkasında da giriş değerleri (bilgi) olarak çoğunlukla yazılı oluyor. Adaptör talebinde bulunacağınız notebookun orijinal şarj aletinin parça kodunu (şarj cihazının üstünde yazılmış oluyor veya Volt ve Amper değerlerini bilemiyorsanız laptopun arka kısmında yazan Volt ve Amper değerlerine (bilgi), veya orijinal adaptörünüzün üst kısmında yazan Volt ve Amper değerlerine (çıktı) bakıp listeden uyan ürünü bulun. Listedeki bütün adaptörlerin, belirtildiği değerlere göre +/- 1 Volt ve +0.5 Amper desteği olduğunu dikkate alınız.

Adaptörün Amper değerinin notebookun Amper değerinden yüksek olmasının notebookunuza bir zararı yoktur. Ancak adaptörün Voltaj değeri notebookun Voltaj değerinden min. +/- 2 Volt sapma gösterilirse laptopunuz zarar görebilir. Adaptörün Amper değeri notebookun Amper değerinden -1 Amper sapma gösterirse notebook zarar görmez lakin pilin şarj olması mümkün olmayabilir veya adaptör aşırı . Yüksek voltaj anakarta zarar verebilir. 19V 3.6A adaptör uygun değildir. Kısa süre sonra aşırı ısınıp yanabilir. 19V 4.7A adaptör uygun değildir. Batarya şarjı zorlaşır, uzun süre dayanır ama sonuçta aşırı ısınıp yanabilir. Örnekler benzer mantıkla çoğaltılabilir. Listedeki tüm adaptörler belirli bir kalite standardındadır ve doğru adaptör seçildiği takdirde güvenle kullanılabilir. Kalitesiz  olmayan şarj cihazi notebookunuza düzeltmesi mümkün olmayan zararlar verebilir.

Servisimize gelen bozuk laptoplar içinde; hatalı veya kalitesiz adaptör kullanımı ile anakartı zarar gören veya adaptör takılı iken notebookun dengesiz hareket ettirilmesi ile hem adaptör çıkış uç kısmının hem de notebook anakartının zarar gördüğü cihazlar oldukça çoktur. Dikkat! : Bazı kullanıcılar adaptörleri bozulduğunda adaptörü tamir ettirmeye çalışır. Power ve çıkış kablolarındaki kopukluklar ve çıkış uç kısmındaki deformasyonlar haricindeki, adaptörün devre kısmı ile ilgili arızalar orijinal elektronik parçalar kullanılmadan tamir edilmeye çalışıldığında, tamir gören adaptör genellikle tekrar sorun üretir. Bu durum notebook için oldukça tehlikeli. Bu yüzden adaptörün devre bölümü arızalandığında imkan var ise yenisini alınız.

0 0 votes
Article Rating
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerinizi belirterek, lütfen yorum yapın.x
Hemen Ara..