Packard Bell Servis Türkiye Onarım Tamir Merkezi 7/24 Call Destek.

Laptop Destek Hattı
(0850) 241 93 07

(0212) 222 00 85 | (0212) 222 00 84
[email protected]

Pzt - Cts 09.00 - 19.00
Hafta içi HergünPackard Bell MainBoard ; Anakartlar aslen senelerdir  kullanılan devre kartlarından başka hiç birşey değildirler. Ancak teknolojiyle birlikte ilerleyerek sıradan bir devre kartı olmaktan çıkmış ve başlı başına bir teknoloji ürünü olarak görülmeye başladı. Bitrinci mainboard 1982 senelerinde ibm computerlerde kullanılmıştır. 1982’de kullanılan anakart ile günümüzde kullandığımız mainboardlar arasında ölçüm itibariyle çok fark yoktur.Büyük devre elemanlarından olan bu kartın üstünde 4.7 mhz Intel 8088 işlemci, bios, bellek ve türlü kartların takılabileceği girşler oluyordu. Fakat bu pc’ye disket sürücü, benzer çıkış yada başka bir şey takmak istiyorsanız ona uyumlu bir kart almanız lazım ve anakarta takılması lazım.

Anakart nasılmı çalişiyor ?

Mainboard ilk önce, bir pc’nin bütün bölümlerini üst kısmında saklayan ve bu parçaların arasında haberleşmeyi gerçekleştiren birincil devre kartı olarak tanımlıyoruz. Mainboard üstündeki parçaların birbiriyle bağlantı içinde olabilmeleri için harici işlemcinin yanında bir de kapsayan yani yeni nesil anakartlar üzerinde standart olarak bulunan işlemciler olup böyle işlemcilere de “chipset” ismi verilmekte. Chipsetlere computerin ikinci işlemcisi de denilebiliyor çünkü bilgisayarın performansında en az cpu’lar kadar etkilidirler.

Günümüzdeki mainboard (anakart) üreticileri birbirleriyle çok muazzam rekabet içindeler, ürettikleri anakartlarda aynı chipsetleri kullanıyor olsalar da kartların üstünde ki donanım ve araçlarıyla birbirlerine üstünlük sağlama mücadelesi içerisindedirler.

0 0 votes
Article Rating
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerinizi belirterek, lütfen yorum yapın.x
Hemen Ara..